top of page

Åland United värvar nederländsk mittback

  • Skribentens bild: saszac
    saszac
  • 17 dec. 2025
  • 1 min läsning

Åland United stärker sin defensiv inför de kommande två åren genom värvningen av den nederländska mittbacken Cato Pijnacker Hordijk. Den 23-åriga försvararen ansluter från Eredivisieklubben ADO Den Haag och kommer att förstärka Åland Uniteds backlinje under 2026 och 2027.


Sportchef Pierre Persson är mycket nöjd över att övergången nu är klar:

”Det har varit en lång resa som jag är väldigt nöjd med att nu äntligen kommit i mål. Cato var ordinarie i Ado den Haag säsongen 24/25 men hamnade lite i kläm till årets säsong och på det viset kunde vi lösa en övergång till Åland United. Hon kommer hit i fullt matchtempo—Cato startade i de senaste matcherna mot PSV Eindhoven och FC Twente och levererade starka prestationer. I Cato får vi en mittback som är skolad i den holländska fotbollen. Vi får in en modern, modig och aggressiv mittback som kommer att tillföra bra fötter i vår speluppbyggnad, bra spelförståelse och som även har starka ledaregenskaper.”

Cato själv ser fram emot att komma till Åland och börja sin tid i klubben:

”Jag ser verkligen fram emot att spela för Åland United. Jag är övertygad om att jag kan fortsätta utvecklas här, både på och utanför planen. Det är en ambitiös klubb vars målsättningar stämmer perfekt överens med mina egna. Jag känner starkt att jag kommer till en varm och professionell miljö, och jag kan inte vänta på att få sätta igång.”

Välkommen till Åland United, Cato!



 
 
 

1 kommentar


Wow, what a great signing! Cato Pijnacker Hordijk is a real boost for Åland United's defense, especially with her experience in the Eredivisie and her strong footwork. After several seasons of recovering from a serious knee injury myself (while playing in the amateur league), I understand how important it is to get back into shape quickly and not lose your form. Back then, it was stem cells that helped speed up tissue regeneration without unnecessary surgery — https://ways2well.com/blog/stem-cell-applications-in-military-medicine-advancing-recovery. Now I see that such technologies are already changing the approach even in professional sports, allowing footballers like Cato to adapt faster and avoid long breaks.

Gilla
Säsongskort 2026_ex.png
SZA02244_edited.png
viking-line-vector-logo-2022_edited_edit
VERITAS_logo_SV_RGB.png
ålandsbanken lång_edited.jpg
Långnäshamn_edited.jpg
Minimax-logo.png
orkla_edited.png
ömsen_edited.jpg
nordic_trout_logo.png

© 2026 | Åland United

bottom of page