top of page

Åland United förlänger med Violah Nambi till säsongen 2026

ree

Åland United kan med glädje meddela att Violah Nambi fortsätter i laget även under 2026. Anfallaren med både svenskt och ugandiskt medborgarskap har de senaste åren etablerat sig som en viktig spelare i truppen.

Sportchef Piere Persson understryker värdet av förlängningen:

”Vi är jättenöjda med att Viola förlänger med Åland United och ser fortsatt utvecklingspotential till säsongen 2026. Hon har så här långt gjort en hel del poäng men vi både tror och är övertygade om att det finns mer poäng att hämta under nästa säsong.”

Chefstränare Daniel Norrmén lyfter också fram förlängningens betydelse:

”Att Violah nu skrivit på för ytterligare en säsong är väldigt goda nyheter då vi jobbar för att få mer kontinuitet i laget och i Violah får vi en offensiv spelare som redan nu gjort en hel del poäng, men framförallt har potentialen att göra ännu fler.Med Violah får vi också den där spelaren som kan göra nåt oväntat på planen, bryta mönstret och det ska inte underskattas.”

Så här säger Violah om att förlänga med Åland United:

”Jag är verkligen glad över att få stanna här en säsong till. Jag älskar det här laget, miljön och stödet jag har fått. Det var inget svårt beslut att fatta. Jag känner mig hemma här och det är det som är viktigast för mig. Heja Åland 🇦🇽.”

Åland United ser fram emot säsongen 2026 och är övertygade om att Violah Nambi även i fortsättningen kommer att spela en viktig roll i lagets framgångar.

 
 
 

Kommentarer


Säsongskort 2026_ex.png
SZA02244_edited.png
bottom of page