Dana Leskinen som lämnade Åland United i vintras är på besök. Vi tog tillfället i akt och träffade Dana för en intervju. För alla som vill träffa henne personligen finns det en "meet & greet" innan morgondagens match mot HPS: Träffa Dana Leskinen i kafeterian på WHA den 20/7 kl. 16.30.
Dana, det har hänt mycket sedan du lämnade Åland United i vintras: du hade ett kort uppehåll på 1.FC Nürnberg i den tyska ligan innan du flyttade till IFK Norrköping som spelar i Damallsvenskan - och nu har du också debuterat med A-landslaget. Kan du berätta mer om denna snabba resan?
"Det har hänt mycket nytt. I höstas ville jag lämna Åland för att utmana och utveckla mig själv - och detta på många olika sätt, inte bara fotbollsmässigt utan också för att känna saker utanför planen - och på planen förstås. Det är ju en väldig hög nivå i den internationella fotbollen och jag är glad att jag kunde få min chans att representera Finland med A-landslaget den gången då jag hade min debut. Det har hänt mycket de senaste månaderna, det var som en berg-och-dal-bana men det har ändå hänt fina saker också. Nu kommer höstsäsongen och vintern för att prestera. Det är en bra grund att komma igång och visa sin bästa.
Du spelade för Åland United i tre år. Hur mycket hjälpte tiden på Åland dig att utvecklas både som spelare och som person?
"Jag flyttade till Åland för att bli självständig kan man säga på ett sätt, bo för mig själv och få en bra grund att sedan åka utomlands och att få leva som en fotbollsproffs. Första säsongen på Åland var mitt första år att göra det som proffsfotbollsspelare. Sedan var det förstås mycket andra grejer som har hänt: pappa dog, skador och allt möjligt men det har säkert någon konstigt mening bakom att fått växa här via det också. Det hade kanske varit svårare att uppleva samma grejer på ett annat ställe. Tiden på Åland var en fin bas där jag kunde ”explore” vad som passa för mig själv både fotbollsmässigt och att lära känna mig själv och att växa upp som människa. Åland var alltså ett fint ställe att mogna som fotbollsspelare och person.
Vilka tips kan du ge de unga spelaren som fortfarande är i början av sin fotbollskarriär?
"Man ska alltid tänka i den stora bilden. Man säger att fotbollskarriären inte är långt men ändå 15 eller 20 år kan det ju vara. Det är ju en resa som man upplever, man är ung då och fotbollen är ett fint sätt att hitta sig själv och sina egna intressen, vad som funka för sig själv. Och via det fattar man vem man är och att det finns mycket andra grejer än bara fotbollen som är där men man måste alltid komma ihåg varför man har börjat spela fotboll!
Bonusfråga: Varför började DU att spela fotboll?
"Som ung höll jag på med konståkning och ballet. Sedan kommer jag ihåg att jag kollade på fotboll, var det nu på TV eller någonstans helt live, och jag tyckte att fotbollspelaren såg coola ut. Det som är så intressant är att man gör så mycket med händerna och löper och sånt. Sist och slutligen spelar man fotboll bara med fötterna kan man tänka sig men det är ju egentligen hela kroppen och det överraskade mig när jag var 7 år gammal. Sedan har jag börjat spela och som idrottare var det spännande att styra fotbollen och röra hela kroppen samtidigt. Därför fokuserade jag på fotboll istället och blev väldigt målinriktad.
Comments