top of page

Inför matchen mot HPS

  • Skribentens bild: saszac
    saszac
  • 26 apr. 2024
  • 1 min läsning

Foto: Sascha Zachhuber | 10mm.photography


Utifrån sammanfattningarna från de tidigare matcherna har denna veckas fokus varit på situationer i både anfall och försvar där dom största lyften måste göras. I det stora hela måste vi vara mer exakta i hanteringen av linjerna i försvarsspelet så att motståndaren inte alltför lätt kan bryta vår backlinje. I anfallsspelet måste vi vara vassare och effektivare på den sista tredjedelen. Vi har fokuserat och tränat på detta hela veckan och nu ska vi se till att överföra det till matchen.


Jag är riktigt nöjd med hur veckan har gått och alla spelare har fortsatt sitt hårda jobb och är redo för matchen.


HPS, på hemmaplan, kommer att vara ett annat motstånd än Ilves. HPS kommer säkerligen att både pressa och vilja kontrollera bollen mer. HPS har varit bra i sina första matcher för säsongen, såväl som hela försäsongen.


Matchen kommer garanterat bli tight och inget av lagen kommer att få poäng lätt. Förhoppningsvis hittar åländska supportrar till läktaren, streamar matchen via Ruutu eller ser den på Adlon pizzeria & sportbar.


Heja Åland!

 
 
 

Kommentarer


Säsongskort 2026_ex.png
SZA02244_edited.png
viking-line-vector-logo-2022_edited_edit
VERITAS_logo_SV_RGB.png
ålandsbanken lång_edited.jpg
Långnäshamn_edited.jpg
Minimax-logo.png
orkla_edited.png
ömsen_edited.jpg
nordic_trout_logo.png

© 2026 | Åland United

bottom of page