Alessa Nordblom skriver på för Åland United
- saszac
- 16 jan.
- 1 min läsning

Åland United har glädjen att meddela att 16-åriga Alessa Nordblom har skrivit på ett tvåårigt kontrakt.
Alessa kommer från IFK Mariehamn, där hon har tagit stora kliv i sin utveckling som målvakt. Nu får hon möjlighet att fortsätta utvecklas i en elitmiljö på hemmaplan.
“Det är såklart extra roligt att vi kan erbjuda Alessa kontrakt och ger våra åländska spelare en möjlighet att utvecklas i en elitmiljö. Alessa tränade kontinuerligt med oss under förra säsongen och har tagit stora kliv i sin utveckling genom att både få träning med Åland United och träning plus matchspel med IFK Mariehamn.”, säger sportchef Pierre Persson
”Jag är glad och tacksam över att få skriva kontrakt med Åland United. Jag ser fram emot säsongen med laget! Åland United har en fantastisk miljö och jag känner att jag kommer utvecklas mycket här”, säger Alessa Nordblom.





Kommentarer