top of page
KuPS-AU-170526-32.jpg
  • Skribentens bild: saszac
    saszac
  • 26 okt. 2024
  • 1 min läsning

Uppdaterat: 29 okt. 2024


Finlands U19-damlandslag mötte Sverige två gånger under veckan. Båda matcher som spelades i Eerikkilä slutade med 1:0 för det finska laget och båda Olivia Ulenius och Tilda Råtts fick spela i torsdags och i dagens match.


Tilda Råtts (v.) Foto: Sascha Zachhuber


I den första matchen lyckades Finland avgöra matchen genom ett avgörande ögonblick från Tilda Råtts i den 84:e minuten. Tilda tog vara på chansen och skickade in ett kraftfullt skott med sin vänsterfot, vilket gav laget segern. Den andra matchen var minst lika spännande. Här var det Aamu Kinnunen som avlossade en välplacerad frispark direkt på mål. Den svenska målvakten kunde bara parera bollen, vilket Nanna Nyman utnyttjade kallt och satte bollen i mål på returen.


Tilda och Olivia efter andra matchen mot Sverige. Foto: Sascha Zachhuber


I morgon spelar Finlands U23-lag sin andra match mot Island, efter att laget redan imponerat med en övertygande 3-0-seger i den första matchen. Även här finns det en ÅU-spelare i laget och det är ingen mindre än Åland Uniteds måldrottning Anni Hakasalo.


U-23 matchen visas på fotbollsförbundets youtube-kanal (suomen palloliitto) och matchen dras igång kl. 13.00.



 
 
 

Kommentarer


Fysio_Åland_logo.jpg
viking-line-vector-logo-2022_edited_edit
orkla_edited.png
Långnäshamn_edited.jpg
Minimax-logo.png
VERITAS_logo_SV_RGB.png
ömsen_edited.jpg
ålandsbanken lång_edited.jpg
nordic_trout_logo.png
image.png
Logo Inverterad - Signell.png

© 2026 | Åland United

bottom of page