Åland United fick Ligalicens för 2021

Åland United och alla nio andra klubbar i Nationella Ligan har beviljats Ligalicens av Finlands Bollförbunds Ligalicenskommitté. Föreningens funktionärer har jobbat ihop dokument och material som krävs för att få tillstånd att försvara mästerskapet. Stort ansvar härvid ligger på klubbens sekreterare Linnéa Johansson som tillsammans med styrelsen och övriga funktionärer har gjort ett hästjobb, igen en gång.


Nu väntar vi bara på att få tillgång till spelschemat och satsar här innan på att gå så långt det bara går i Cupen, som ju börjar hemma på Wiklöf Holding Arena den 6/2 mot TPS.100 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

UEFA Womens´Champions League närmar sig

Nu är det redan augusti och bara lite mer än två veckor kvar till första omgången av UWCL. Som känt arrangerar Åland United hela minigruppen bestående av Servette FC från Schweiz, Olimpia Cluj från R