top of page

Åland United fick Ligalicens för 2021

Åland United och alla nio andra klubbar i Nationella Ligan har beviljats Ligalicens av Finlands Bollförbunds Ligalicenskommitté. Föreningens funktionärer har jobbat ihop dokument och material som krävs för att få tillstånd att försvara mästerskapet. Stort ansvar härvid ligger på klubbens sekreterare Linnéa Johansson som tillsammans med styrelsen och övriga funktionärer har gjort ett hästjobb, igen en gång.


Nu väntar vi bara på att få tillgång till spelschemat och satsar här innan på att gå så långt det bara går i Cupen, som ju börjar hemma på Wiklöf Holding Arena den 6/2 mot TPS.100 visningar
avancia.png
ÅU logo.jpg

 Åland United 

 HJK 

HJK.png

 04 Oktober kl. 18.15 

 matchsponsor 

 köp stödbiljett: 

thumbnail_ÅUB-logo_med ÅU-logo.jpg
bottom of page